2023/12/11
۱۴۰۲ دوشنبه ۲۰ آذر
پارک ملی سرنگتی کجاست و چطور به آنجا سفر کنیم

پارک ملی سرنگتی کجاست و چطور به آنجا سفر کنیم

پارک ملی سرنگتی در تانزانیا است و یکی از پارک های سافاری آفریقا محسوب می شود. همه چیز درباره پارک ملی سرنگتی را در این مطلب بخوانید.

جامعه پویا-پارک ملی سرنگتی در شمال تانزانیا قرار دارد و یکی از مقاصد کلاسیک سافاری آفریقا به‌شمار می‌رود. این پارک از علف‌های کوتاه و درختان پراکنده تشکیل شده است و به لطف آن‌ها مکانی مناسب برای گورخرها و سایر چهارپایان محسوب می‌شود. این گیاهخواران همواره گوشت‌خواران و شکارچیان زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند و همین تقابل میان گونه‌های متنوع حیوانات است که این پارک ملی را به یکی از مقاصد پرطرفدار سافاری تبدیل می‌کند. همچنین پارک سرنگتی به خاطر مهاجرت سالانه‌ی حیوانات در مقیاس عظیم شناخته می‌شود.

 

 

پارک ملی سرنگتی

به جز مکانی مناسب برای مهاجرت سم‌داران، این پارک پناهگاه دیگر جانوران از جمله درندگانی چون شیر است. مهم‌ترین جانداران این پارک طبیعی به شرح زیر هستندک

 

شیر:

سرنگتی بزرگترین جمعیت شیرهای آفریقا را در خود جای داده و این به دلیل زیاد بودن طعمه برای این جانوران در این منطقه است. هم‌اکنون نزدیک به ۳۰۰۰ شیر در این زیست‌بوم زندگی می‌کنند.

پلنگ آفریقایی: این جانوران گوشه‌گیر بیشتر در منطقه سرونرا دیده می‌شوند ولی با جمعیتی بالغ بر ۱۰۰۰ عدد، در سراسر پارک پراکنده هستند.

 

مسیر سافاری آفریقا

فیل آفریقایی:

جمعیت این گونه پس از کاهش شدید در دهه ۱۹۸۰ به دلیل شکار غیر قانونی، در حال افزایش است. آن‌ها بیشتر در مناطق شمالی پارک حضور دارند.

 

 

پارک سرنگتی در تانزانیا

کرگدن سیاه:

تعداد این جانوران در پارک به دلیل شکار غیرقانونی بسیار کم شده و به ندرت چند عدد از آن‌ها از مرزهای شمالی وارد پارک می‌شوند.

 

 

 

پارک سرنگتی کجاست

گاومیش آفریقایی:

با تعداد فراوان، این جانوران گله‌های بسیار با سلامتی خوب در پارک دارند ولی به دلیل بیماری تعدادشان اندکی کم شده‌است.

سرنگتی همچنین سکونتگاه گونه‌های دیگری چون یوز، آهو، توپی، کفتار، انتر، ایمپالا، سگ وحشی آفریقایی، و زرافه است.

 

 

پارک ملی سرنگتی را دو فعال محیط زیست که جوایز بین المللی هم دارند مورد حمایت قرار داده و از حیوانات ان محافظت کردند آنها با شعار سرنگتی نمِی خواهد بمیرد، فعالیت در این پارک را آغاز کردند و با چند هواپیمای اختصاصی گشت زنی در این پارک را آغاز کردند. مدیریت پارک سرنگتی برای اینکه از گونه های مختلف این پارک محافظت کند، محافظت از بالا را در دستور کار خودش قرار داده است. محیط بانان با بررسی دقیق پارک حیوانات بیمار را شناسایی می کنند همچنین وضعیت سلامت حیوانات را بررسی می کنند.

 

فیل های پارک سرنگتی

پارک ملی سرنگتی سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند و یکی از مقاصد سافاری در آفریقاست و می تواند برای تانزانیا درآمد زیادی داشته باشد. به همین دلیل محیط بانان سرنگتی برای اینکه بتوانند از این پارک هرچه بیشتر مراقبت کنند به توانمندسازی اهالی برای مراقبت از حیوانات میپردازند.آنها افراد ساکن در ان منطقه را به همکاری و مراقبت از حیوانات ترغیب می کنند.

 

پارک سرنگتی

میلیاردها دلار درامد پارک ملی سرنگتی باعث شده تا مردم به خوبی از این پارک مراقبت کنند. گونه های مختلف فیل ،پرنده، گاو وحشی و پرندگان،سوسمار و شانپانزه و دیگر در این پارک بی نظیر زندگی می کنند.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.