2024/06/25
۱۴۰۳ سه شنبه ۵ تير
ویروس کرونا چطور وارد بدن می شود و بدن را بیمار می کند

ویروس کرونا چطور وارد بدن می شود و بدن را بیمار می کند

ویروس کرونا یک ویروس جدید نیست، انسانها سالیان درازی است که به آن مبتلا می شوند اما نوع جهش یافته آن به ویروسی کشنده تبدیل شده است همه چیز درباره کرونا را اینجا بخوانید.

جامعه پویاویروس کرونا از سالیان دور در جهان وجود داشته و باعث بیماری در افراد نیز می شده است اما به صورت سرماخوردگی بروز کرده و درمان می شده است اما ویروس جهش یافته کرونا که جان صدها هزار نفر در جهان را تا کنون گرفته است در سال 2019 جهش یافت و به کووید 19 مشهور شد.

حال سوال این است که کرونا ویروس 2019 چطور وارد بدن می شود و آن را آلوده می کند. این ویروس به دلیل اینکه در سال 2019 جهش پیدا کرد به کووید 19 مشهور است.

ویروس با نفوذ به سلول های سالم، بدن را آلوده می کند و سپس طی فرایندی در بدن تکثیر می شود.

 

 

ویروس کرونا

کروناویروس جدید پروتئین های سطح خود را به گیرنده های سلول های سالم به ویژه سلول های ریه قلاب می کند. به طور خاص، پروتئین های ویروسی از طریق گیرنده های ACE2 وارد سلول می شوند. در این شرایط ویروس، سلول های سالم را مورد حمله قرار داده و برخی از آنها را از بین می برد.

 

 

کروناویروس چگونه در بدن حرکت می کند؟

 

کووید-۱۹، بیماری که از کروناویروس جدید ناشی می شود از طریق ترشحات تنفسی فرد آلوده همچون سرفه، عطسه یا تنفس (دم و بازدم) منتقل می شود. ممکن است این ترشحات در هوا یا سطوح باشند و فرد پس از تماس دست با چشم ها، دهان و بینی در معرض این ترشحات قرار گیرد. با این کار فرد مسیری را در اختیار ویروس قرار می دهد تا به غشای مخاط در گلو راه پیدا کند. در مدت دو تا ۱۴ روز سیستم ایمنی با علائمی واکنش نشان می دهد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 

- تب

- سرفه

- تنگی نفس یا مشکلات تنفسی

- احساس خستگی

- لرز

- درد بدن

- سردرد

- گلو درد

- احتقان یا آبریزش بینی

- از دست دادن حس بویایی/چشایی

- حالت تهوع یا استفراغ

- اسهال

 

این ویروس از طریق مجرای تنفسی که شامل دهان، بینی، گلو و ریه هاست به قسمت های دیگر بدن منتقل می شود. مجرای هوای تحتانی نسبت به دیگر قسمت های دستگاه تنفسی دارای گیرنده های ACE2 بیشتری است. بنابراین ممکن است کروناویروس بیش از ویروس های دیگر همچون سرماخوردگی معمولی به قسمت های عمیق تر نفوذ پیدا کند.

 

 

کرونا چطور وارد بدن می شود

با نفوذ ویروس، ریه ها ملتهب شده و تنفس سخت می شود. این شرایط می تواند به ذات الریه که عفونت کیسه های هوایی کوچک در ریه هاست منجر شود.

 

برای بسیاری از افراد علائم با تب و سرفه پایان می یابد. بیش از هشت مورد از ۱۰ مورد ابتلا به این بیماری از نوع خفیف است. اما در برخی افراد علائم بیماری شدید می شود. حدود پنج تا هشت روز پس از شروع علائم، فرد دچار تنگی نفس می شود. سندرم دیسترس حاد تنفسی چند روز بعد شروع می شود.

 

با انباشت مایع در ریه، اکسیژن خون کاهش پیدا می کند در نتیجه خون قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز دیگر اعضای بدن نیست. در این حالت عملکرد کلیه ها، ریه ها و کبد مختل شده و ممکن است از کار افتد.

 

تمامی افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ دچار نوع شدید بیماری نمی شوند و همگی آنان به مراقبت های پزشکی نیازی پیدا نمی کنند اما درصورت بروز مشکلات تنفسی لازم است فرد سریعا به پزشک مراجعه کند.

 

 

دیگر عوارض بیماری کووید-۱۹ چیست؟

 

برخی از افراد دچار این علائم می شوند:

 

- صورتی شدن چشم

- جوشهای پوستی

- مشکلات کبدی

- بیماریهای قلبی

- آسیب کلیوی

- لختگی خون در پاها، عروق و ریه ها که برخی از لختگی ها موجب سکته مغزی می شود.

 

کروناویروس بسیاری از اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد

 

محققان بر اساس بازبینی نتایج بررسی‌های انجام گرفته اظهار داشته اند که کروناویروس نه تنها ریه‌ها بلکه به کلیه‌ها، کبد، قلب، مغز، سیستم عصبی، پوست و دستگاه گوارش آسیب می‌زند.

 

اخیرا گروهی از محققان آمریکایی به بررسی وضعیت بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در یکی از بیمارستان‌های نیویورک و جمع‌آوری اطلاعات جمع‌آوری شده توسط تیم‌های پزشکی دیگر کشورها پرداختند.

 

بررسی جامع انجام گرفته حاکی از آن است کروناویروس جدید هر سیستم اصلی در بدن را مورد حمله قرار داده، به شکل مستقیم به اندام‌های بدن آسیب می‌زند، موجب لختگی خون شده، ریتم سالم قلب را برهم زده و موجب بروز علائم پوستی می‌شود. همچنین بیماری ناشی از این ویروس موجب سردرد، سرگیجه، درد عضلانی، درد شکمی و علائم دیگر در کنار مشکلات تنفسی از قبیل سرفه و تب می‌شود.

 

 

کووید 19

به گفته محققان، ضرورت دارد پزشکان کووید-۱۹ را بیماری چند سیستمی تلقی کنند. اطلاعات بسیاری در مورد لخته شدن خون در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ منتشر شده اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که تعداد قابل توجهی از این بیماران از آسیب‌دیدگی کلیه‌ها، قلب و مغز نیز رنج می‌برند.

 

به گفته محققان به نظر می‌رسد بسیاری از آسیب‌های ایجاد شده توسط این ویروس به دلیل پیوستگی و نزدیکی آن به گیرنده‌ای موسوم به ACE2 است. سلول‌های پوشاننده رگ‌های خونی در کلیه‌ها، مجاری کبد، پانکراس، در مجرای روده و مجاری دستگاه تنفسی توسط گیرنده‌های ACE2 احاطه شده که ویروس می‌تواند از آن‌ها برای نفوذ و آلوده کردن سلول مورد استفاده قرار دهد.

 

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، یافته‌های بدست آمده حاکی از آن است آسیب چند عضو ممکن است حداقل تا حدودی به دلیل آسیب مستقیم بافت ویروسی باشد.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.