2023/10/01
۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
هشدار مجدد یک مسئول وزارت بهداشت؛ داریم به فاز خطر کرونا می رسیم

هشدار مجدد یک مسئول وزارت بهداشت؛ داریم به فاز خطر کرونا می رسیم

یک مقام وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت پرشدن تخت های بیمارستانی براثر ابتلا به کرونا، فرسودگی کادر درمان و ورود به فاز خطر توضیح و هشدار داد

جامعه پویاطولانی شدن حضور ویروس کرونا میان مردم، کادر درمان را فرسوده کرده و تخت های بیمارستانی برای بیماران غیر کرونایی جایی ندارد و در حال ورود به فاز خطر هستیم. 

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با اشاره وضعیت تخت های بیمارستانی مختص کرونا، درباره برخی اظهارات مبنی بر کمبود نیرو برای مقابله با کرونا، گفت: اکنون به دلیل درگیری و بیماری پزشکان و کادر درمان با کرونا، در برخی رشته ها در برخی استان ها کمبودهایی داریم که البته مدیریت شده است.

 

دکتر گلپیرا در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت تخت های بیمارستانی مربوط به بیماران مبتلا به کرونا، گفت: اولا باید توجه کرد که هنوز تخت های بیمارستانی مربوط به کرونا در کشور ظرفیت خالی دارند و اینطور نیست که بگوییم همه تخت های بیمارستانی پر شده اند.

 

 

ویروس کرونا

وضعیت تخت های بیمارستانی در جدال با کرونا

وی افزود: اما، در حال حاضر در حقیقت داریم به ظرفیتی می رسیم که در سیستم رسیدن به وضعیت رنگ نارنجی یا فاز خطر را احساس می کنیم؛ چراکه وضعیت کنونی مانند شرایط عید نیست که تمام خدمات غیر کرونایی را تعطیل کرده باشیم، بلکه در حال حاضر هم به بیماران مبتلا به کرونا خدمات ارائه می دهیم و هم سرویس دهی به سایر بیماران را نیز انجام می دهیم.

 

گلپیرا ادامه داد: در واقع به طور کلی باید در بیمارستان هایمان مراقب ظرفیت تخت ها باشیم. بهترین حالت زمانی است که ۳۰ درصد ظرفیت تخت های خالی یک بیمارستان را به کرونا اختصاص دهم. در این صورت خیالمان راحت است که تعداد کسانی که به بیمارستان مراجعه می کنند و تعداد کسانی که از بیمارستان مرخص می شوند، در یک بازه زمانی مناسب، حرکت و چرخش تخت مناسبی را ایجاد می کنند. حال اگر این درصد بالاتر رود، وارد فاز خطر می شویم و در حال حاضر احساس می کنیم که ممکن است به این فاز برسیم. زیرا ممکن است به صورت ناگهانی اتفاقی رخ دهد، تعداد بیماران مراجعه کننده به بیمارستان افزایش یابد و بیمارستان مجبور شود در اورژانس بیماران را نگه دارد.

 

 

کرونا ویروس

کدام بیمارستان ها مبتلایان به کرونا را پذیرش می کنند؟

گلپیرا با بیان اینکه اکنون تمام بیمارستان های دولتی زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی به غیر از بیمارستان های تک تخصصی بیماران مبتلا به کرونا را می پذیرند، ادامه داد: در حال حاضر داریم یک ارزیابی مجدد از وضعیت بیمارستان هایمان انجام می دهیم. با این ارزیابی خودمان را تا مهر ماه برای آنفلوانزا آماده می کنیم. بر این اساس تمامی جاهایی که فکر می کنیم با توجه به شیوع بیماری و سابقه ای که از سال های گذشته در زمینه آنفلوانزا داشتیم، ارزیابی می کنیم تا بدانیم که چه مناطقی را باید تجهیز ویژه انجام دهیم.

 

کادر درمانی فرسوده شده است

وی درباره برخی اظهارات مبنی بر کمبود نیرو در برخی استان ها برای مقابله با کرونا و درخواست نیروی داوطلب، گفت: کادر درمان به شدت خسته و فرسوده شده است. واقعا کشش در کادر درمان بسیار کاهش یافته است. به هر حال در هر صنف و رشته ای یک زمان تعطیلی و استراحت وجود دارد. این در حالیست که زمان استراحت کادر درمان مان به شدت کم است. علاوه بر این درصد زیادی از کادر درمان و پرسنل از آنجایی که به شدت درگیر بیماران سخت و شدید هستند،  درگیر کرونا و بیماری شدند و هر یک از این پرسنل به مدت دو هفته از سیستم خارج می شوند.

 

 

بستری برای کرونا

ابتلای ۱۲هزار نفر از کادر درمان به کرونا طی ۵ ماه

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر در کادر درمانی کشور با کرونا درگیر شده اند و همچنان هم این وضعیت ادامه دارد، گفت: این موضوع برای سیستم درمانی دردسر ایجاد کرده است. ما برای پرسنل مان ناراحتیم که برای خدمت دهی به مردم از جان شان گذشتند. حال در این وضعیت با کمبود کادر درمان مواجه شده ایم. کادر درمانی که باید روزانه شش تا هشت ساعت کار کند، اکنون گاهی باید ۱۲ ساعت کار کند. حتی گاهی ۲۴ ساعت شیفت دارد. بنابراین فشار زیادی به سیستم درمان وارد می شود.

 

 

تبیمار بدحال کرونایی

 

استقبال از نیروهای داوطلب

گلپیرا گفت: در گروه پزشکی هم وضعیت به همین منوال است. با توجه به اینکه ما همیشه سعی کردیم که با تمهیدات زیادی، تمامی پزشکان و متخصصین مختلف در همه بیمارستان هایمان داشته باشیم، اکنون به دلیل درگیری و بیماری پزشکان با کرونا، در برخی رشته ها در برخی استان ها کمبود داریم که این وضعیت جالب نیست. امیدواریم با برنامه ریزی هایی که انجام می دهیم، بتوانیم جایگزینی مناسب را ایجاد کنیم و به ظرفیت پیشین بازگردیم. هر کس که می تواند به سیستم درمان کمک کند، خوشحال می شویم که نیروهای داوطلب به دانشگاه های علوم پزشکی مراجعه کنند و بتوانیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم. بحث کمبود نیرو را کمابیش در برخی استان ها می بینیم، اما به هر حال مدیریت شده است.

 

 

 

مردم رعایت کنند

گلپیرا گفت: در طی این مدت پنج ماهه ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر از کادر درمانی کشور با کرونا درگیر شده و مبتلا شده اند. از مردم خواهش می کنیم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، حتما از برگزاری اجتماعات جلوگیری کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.