2024/03/03
۱۴۰۲ يکشنبه ۱۳ اسفند
آب مروارید چیست و چه نشانه‌هایی دارد و چطور درمان می‌شود

آب مروارید چیست و چه نشانه‌هایی دارد و چطور درمان می‌شود

آب مروارید نوعی بیماری در عدسی چشم است که باعث کدری دید می‌شود. برای اینکه بدانید همه چیز درباره آب مروارید و راه درمان و علت ابتلا را در این مطلب بخوانید

جامعه پویاآب مروارید نوعی بیماری عدسیه چشم است که به دلیل تار شدن عدسی چشم ایجاد شده و دید انسان را تار و سخت می‌کند.

هرچند این روزها عمل آب مروارید عملی تقریبا بی‌خطر و آسان محسوب می‌شود اما اگر این عمل درست انجام نشود همچنان خطراتی با خود دارد.

آب مروارید یا کاتاراکت با دلایل مختلف است که با تار شدن عدسی چشم آغاز شده و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی چشم مختل می‌شود. خوشبختانه بیماری چشمی آب مروارید در بیشتر موارد در زمانی که باعث اختلال در بینایی شده باشد با جراحی ظریفی برطرف می‌شود.

 

 

آب مروارید چیست

دلایل بروز آب مروارید  

کهولت سن (شایع‌ترین علت)

ضربه به سر که موجب اخلال در تغذیه عدسی می‌شود

اشعه‌های یونیزه (اشعه x)، اشعه گامای ناشی از تلویزیون‌های قدیمی

تماس طولانی با نور آفتاب (پرتو فرابنفش)

دیابت

ضربه به چشم و عدسی

نقصان‌های مادرزادی

سوءتغذیه

مصرف طولانی مدت بعضی از داروها مثل کورتون‌هال باعث  بروز آب مروارید می‌شود.

 

آب مروارید چطور به وجود می آید

آب مروارید چه زمانی بروز می‌کند

در بیشتر موارد آب‌مروارید با افزایش سن به آرامی پیشرفت می‌کند. با گذر زمان ساختار عدسی چشم نیز تغییر می‌کند که گرچه هنوز علت آن به طور دقیق مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل این است که پروتئین‌های عدسی تحت‌تاثیر رادیکال‌های آزاد تغییر می‌کنند و تدریجا کدر می‌شوند. آب‌مروارید انواع مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها آب‌مروارید مرتبط با سالمندی است.

درواقع، بیشتر موارد آب‌مروارید در سالمندان بروز می‌کند و روند طبیعی سالمندی می‌تواند با سخت و تار شدن عدسی همراه باشد.

 

 

آب مروارید چطور درمان می‌شود

تنها راه درمان آب مروارید جراحی است؛ در گذشته جراح چشم عدسی را هنگامی که کاملاً کدر شده بود از چشم خارج و دید را توسط عینک اصلاح می‌کرد؛ اما بهتر است قبل از اینکه عدسی کاملا سفت شود عمل جراحی انجام گیرد؛ اگر علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکن است موقتا مشکلات شما را حل کند.

دوری از نور خورشید ممکن است به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید کمک کند؛ عینک‌های آفتابی که نور ماورا بنفش را جذب می‌کنند یا عینک‌های طبی با یک پوشش ضد اشعه ماورا بنفش باعث حفاظت از چشم می‌شوند. آب مروارید از معدود بیماری‌هایی است که ورزش یا تغذیه نقشی در شدت یا درمان آن ندارد و کاملا وابسته به سن و عوامل دیگری است که اشاره شد.

 

چه کسانی به آب مروارید مبتلا می‌شوند

چه زمانی باید آب مروارید را عمل کرد

وقتی آب مروارید باعث کاهش دید شود و فرد نتواند فعالیت‌های روزانه را انجام دهد باید مورد عمل جراحی قرار گیرد؛  وقتی که آب مروارید بروز کند؛عدسی چشم ضخیم و کدر می‌شود؛ نور نمی‌تواند از آن به آسانی عبور کند و به این ترتیب باعث تاری دید می‌شود.

برای عمل آب مروارید، باید ببینید که آیا دید شما در حدی است که می‌توانید بدون هیچ ناراحتی کارتان را انجام دهید یا خیر؟ بدون خطر رانندگی کنید؟ آیا می‌توانید به راحتی بخوانید و تلویزیون تماشا کنید؟ آیا شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه مثل پخت و پز، خرید، کار‌های منزل، خوردن داروهایتان را بدون مشکل انجام دهید؟ پس از رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها و بر اساس مشکلاتتان، شما و چشم پزشک می‌توانید با هم تصمیم بگیرید که جراحی چه هنگام انجام شود؟

 

 

میزان موفقیت عمل جراحی آب مروارید

در بیش از ۹۰ درصد موارد عمل آب مروارید، دید بهبود می‌یابد مگر اینکه مشکلی در قرنیه، پرده چشم یا عصب چشم وجود داشته باشد، ممکن است عوارض در طی عمل جراحی یا بعد از آن پیش بیاید که باعث کاهش دید شود.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.