2024/03/01
۱۴۰۲ جمعه ۱۱ اسفند
ناگفته های تکان دهنده دکتر مینو محرز:قدرت سرایت کرونا 10 برابر شده/پاییز بدی در پیش داریم/

ناگفته های تکان دهنده دکتر مینو محرز:قدرت سرایت کرونا 10 برابر شده/پاییز بدی در پیش داریم/

مینو محرز عضو ستاد مبارزه با کرونا، هشدارهای جدی را درباره خیز دوباره این بیماری داده و گفته شدت سرایت تا 10 برابر بیشتر شده. ناگفته های مینو محرز درباره کرونا را بخوانید

جامعه پویاعضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده است.

 

مینو محرز افزود: ویروس کرونا که در ماه های گذشته در دنیا گسترش پیدا کرده بود، ویروس کرونای نوع B بود. اکنون ویروس جهش یافته به عنوان ویروس کرونای نوع G شناخته می شود که می تواند تعداد بسیار بیشتری را مبتلا کند و اگر در یک جمع یک نفر ناقل باشد می تواند تعداد زیادی را مبتلا کند.

بیشتر بخوانید: سکسکه علامت جدید کرونا ،یافته‌های پزشکان از پیچیدگی‌های جدید کرونا

وی گفت: از حدود دو ماه پیش هم چون پروتکل های بهداشتی بعد از بازگشایی ها به صورت مناسب رعایت نشده، با توجه به افزایش قدرت انتقال و سرایت ویروس کرونا، تعداد بسیار زیادتری از مردم در کشور به این ویروس مبتلا شده اند و با ادامه همین روند تعداد بیشتری مبتلا می شوند.

 

 

شدت سرایت کرونا

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر ادامه داد: بعد از پیک جدید کرونا که از حدود دو ماه پیش شروع شده در اکثر استانها و به خصوص تهران با تعداد بسیار زیاد مبتلا به کووید۱۹ مواجه هستیم به طوری که اکثر بیمارستانها پر شده اند و حتی بیمارستانهای معین هم پر شده اند.

 

محرز گفت: گرچه ممکن است درصد و میزان مرگ آوری ویروس کرونا بیشتر نشده باشد اما وقتی تعداد بیشتری مبتلا و بستری می شود، تعداد فوتی ها و جان باختگان کرونا نیز به همان نسبت بیشتر می شود.

 

فوق تخصص بیماری های عفونی افزود: تعداد بیماران کووید۱۹ مراجعه کننده در بیمارستان امام(ره) که من حضور دارم، در اردیبهشت به روزی دو نفر هم کاهش پیدا کرد اما اکنون در برخی روزها ۱۲۰ بیمار کرونا مراجعه می کنند، علت آن هم افزایش تردد مردم در اماکن عمومی و برگزاری مهمانی ها و مجالس عزاداری و عروسی است که مردم در یک جا جمع می شوند.

 

پروتکل ها جلوی گسترس کرونا را در مراسم محرم نمی گیرد

 

محرز درباره برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم گفت: قرار است وزارت بهداشت پروتکل هایی را برای برگزاری مراسم ماه محرم ابلاغ کند اما فکر نمی کنم ابلاغ این پروتکل ها بتواند جلوی انتشار و گسترش کرونا را بگیرد.

 

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: با ماسک نمی شود جلوی انتشار کرونا را در مراسم ماه محرم گرفت، زیرا عزاداران در این مراسم اشک می ریزند و عرق می کنند و ماسک خیس می شود، ماسک که خیس شود دیگر به درد نمی خورد. مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله گذاری اجتماعی را برقرار کرد.

 

وی گفت: باید از طریق رسانه ها به مردم هشدار داد که خطر انتشار و گسترش کرونا در مراسم ماه محرم زیاد است و بهتر است تا جای ممکن در خانه بمانند و عزاداری کنند، باید برگزاری مراسم پر جمعیت در حسینیه ها و تکیه ها، دادن نذری و صف های مردم برای گرفتن نذری امسال تعطیل شود.

 

 

کرونا در کودکان

محرز افزود: غذای نذری دادن ثواب زیادی دارد اما بهتر است، این غذا را بین کسانی که واقعا نیازمند هستند و در خانه افرادی که گرسنه هستند، توزیع شود، نه اینکه مردم جلوی در خانه افرادی که نذری می دهند تجمع کنند. اگر می خواهیم خودمان و عزیزانمان در برابر بیماری کرونا آسیب نبینیم چاره ای نداریم جز اینکه برخی عادات گذشته را امسال کنار بگذاریم و تغییر بدهیم.

 

بیشتر بخوانید: علایم کرونا در کودکان چیست

فوق تخصص بیماری های عفونی ادامه داد: حج امسال با هزار نفر برگزار شد، در حالی که هر سال چهار تا پنج میلیون نفر در مراسم حج شرکت می کردند، کربلا هم اعلام کرده امسال زائر نمی پذیرد، علت آن این است که امسال در شرایط خاص همه گیری کرونا هستیم، امیدواریم که سال آینده این شرایط تغییر کند و از شر این ویروس خلاص شویم و بتوانیم مراسمی پر شورتر از همیشه برگزار کنیم.

 

کنکور در فضاهای باز برگزار شود

 

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر در مورد برگزاری کنکور گفت: زمان کنکور آخر مرداد اعلام شده که یک مقدار هوا خنک تر می شود، پیشنهاد من این است که کنکور در فضاهای باز بزرگ مثل ورزشگاهها با رعایت فاصله صندلی ها برگزار شود، می توان از ساعت های صبح که هوا خنک تر است بیشتر استفاده کرد.

 

وی افزود: نباید بیش از این کنکور به تعویق بیفتد، داوطلبان ماهها در خانه مانده اند و درس خوانده اند، همین نشستن در خانه برای همه مردم دنیا ناراحتی های روانی و خستگی ایجاد کرده و برای داوطلبان کنکور و خانواده ها آنها این استرس و نگرانی خیلی بیشتر است، توصیه من این است که این امتحان در زمان مقرر در فضای باز برگزار شود.

 

پاییز بدی در پیش است

 

محرز درباره روند افزایش مبتلایان به کرونا گفت: روندی که در جامعه شاهد هستیم این است که هنوز تعداد قابل توجهی از مردم ماسک نمی زنند، رستوران ها و اماکن عمومی همه باز هستند، در واقع ما در مقابله با اپیدمی کرونا شل گرفته ایم و در عوض ویروس قوی تر و واگیرتر شده است، بنابراین با این شرایط پاییز بسیار بدی در پیش خواهیم داشت.

 

وی افزود: در همه دنیا حتی جاهایی که بازگشایی ها انجام شده دو جا هنوز باز نشده است یکی رستورانها و دیگری ورزشگاههاست، چون افراد بدون ماسک برای مدت نسبتا طولانی در کنار هم هستند و به خصوص با توجه به جهش ویروس کرونا، فعالیت این مراکز خیلی خطرناک است و به افزایش بیماری دامن می زند.

 

 

شدت کرونا در پاییز

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: در این اماکن یک نفر ناقل بی علامت باشد حتی با حرف زدن هم می تواند دیگران را مبتلا کند و لازم نیست حتی کسی عطسه یا سرفه کند که دیگران مبتلا شوند.

 

بیشتر بخوانید: پیک دوم کرونا در پاییز بسیار شدیدتر و همراه با بیماری‌های فصلی خواهد بود

آی سی یو بیمارستانها پر شده است

 

وی افزود: در این شرایط وقتی تعداد مبتلایان زیاد می شود، به طور طبیعی تعداد افراد بدحال که در آی سی یو زیر دستگاه تنفس مصنوعی می روند هم بیشتر می شود و تعداد زیادی از این بیماران دوام نمی آورند. آی سی یو های بیمارستان ها اغلب تقریبا پر هستند و سرعت پیشرفت این بیماری در برخی افراد به قدری سریع است که تا بخواهیم اقدام درمانی کنیم، بیمار فوت می کند.

 

محرز درباره تولید واکسن کرونا نیز گفت: در خیلی کشورها روی واکسن کار می کنند، برخی از آنها به مرحله کارآزمایی بالینی روی انسان هم رسیده و ممکن است در اواسط پاییز به بازار بیاید اما اینکه این واکسن چقدر مصونیت می دهد، هنوز مشخص نیست ضمن اینکه نمی شود همه مردم دنیا را واکسینه کرد، بنابراین هر کشوری باید خود برای تولید واکسن کار کند که در ایران هم در حال انجام است.

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.