2024/05/29
۱۴۰۳ چهارشنبه ۹ خرداد
ابهام در کشف واکسن کرونا؛آیا واکسن کرونا ساخته می‌شود؟

ابهام در کشف واکسن کرونا؛آیا واکسن کرونا ساخته می‌شود؟

هرچند خبردرباره واکسن کرونا زیاد است ،اما هیچکدام هنوز به نتیجه نرسیده است. آیا واکسن کرونا ساخته می‌شود؟ همه چیز درباره واکسن کرونا را اینجا بخوانید

جامعه پویا: رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران با اشاره به ابهامات واکسن کرونا در دنیا، تاکید کرد که همچنان باید به زندگی با کرونا عادت کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر احسان مصطفوی با اشاره به بیماری کرونا و با بیان اینکه چارچوب روند این بیماری از قاره و منطقه‌ای به قاره و منطقه‌ دیگر متفاوت است، گفت: پاندمی کرونا ویروس تقریبا ۹ ماه است که جامعه‌ جهانی را درگیر کرده است و اگر بخواهیم روند کلی بیماری را در جهان دنبال کنیم، واقعیت این است که روند موارد ابتلا همچنان روند صعودی است و روند موارد مرگ بعد از کاهش مختصری که اتفاق افتاد، همچنان روند صعودی را داراست.

 

واکسن کرونا

 

به زندگی با کرونا عادت کنیم

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد همچنان باید عادت کنیم که با کرونا زندگی کنیم؛ اظهار کرد: با پیشرفت‌های پزشکی و تغییر و تحولاتی که اتفاق می‌افتد باید امیدوار بود که ابتلا به بیماری انقدر برایمان جدی نباشد و اگر هم مبتلا به این بیماری شدیم فرمهای شدید بیماری را نگیریم؛ این به معنای آن است که خوشبین باشیم که در آینده هم درمان موثر و هم واکسن موثر برای ویروس کرونا کشف شود.

وی که در یک برنامه‌ی تلویزیونی سخن می گفت، درباره جهش در ویروس کرونا گفت: ذات هر ویروس و عامل عفونی این است که زمانی که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، بستری برای اتفاق جهش‌هایی در آن ایجاد می‌شود؛ بنابراین نفس جهش غیر طبیعی نیست و مهم این است این جهش در کجا اتفاق بیفتد و چقدر تاثیر گذار باشد.

 

افزایش ۳ تا ۹ برابری سطح واگیری کرونا

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: با توجه به مستندات علمی منتشر شده، ویروسی که امروزه در جامعه‌ جهانی در حال گردش است با ویروسی که ۹ ماه قبل از چین به طور رسمی گزارش شده بود، تغییراتی را داشته است و این تغییرات بیشتر به سوی افزایش سطح واگیری ویروس است؛ به طوری که حدود ۳ تا ۹ برابر نسبت به قبل است و افزایش درگیری گروه‌هایی مانند جوانان است که البته فرم‌های خفیف بیماری و حتی فرم‌های بی علامت را می‌گیرند و می‌توانند به افراد بزرگسال و در معرض خطر، بیماری را منتقل کنند.

به گفته‌ مصطفوی، اتفاقی که در جهش‌های ویروس رخ داده است موجب افزایش گسترش ویروس شده است.

 

واکسن کرونای ایرانی

چالش مبتلایان بدون علامت کرونا

وی ادامه داد: با یک ویروس به تعبیری خیلی موذی طرف هستیم و هرچقدر مراقبت‌های لازم بهداشتی انجام شود، بالاخره ویروس راه‌های مختلف انتقال را دارد و بحث افراد بی‌علامت بحثی جدی است که پایش آنها را سخت می‌کند و اگر کشوری تصور کند که می‌تواند بعد از رسیدن به مرحله‌ پاکی، همچنان پاک بماند باید خیلی از مناسبات بین‌المللی خود را کنار بگذارد.

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: بحثی که از روزهای اول شیوع بیماری کووید۱۹ مطرح بوده این است که تمامی کشورها و سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید دست به دست هم دهند و بدانند که تهدید در هر نقطه‌ جهان تهدیدی برای آنها نیز محسوب می‌شود.

رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران، اظهار کرد: زمانی که با چالشی جدی مثل کرونا ویروس مواجه هستیم، نه تنها ما در ایران بلکه دنیا دنبال وسیله‌ای است که معجزه‌وار بیماری را از بین ببرد و وسیله‌ای که فکر می‌کنیم بتواند این نقش را ایفا کند، واکسن است.

 

 

ابهامات واکسن کرونا در دنیا

وی درباره‌ صحبت‌های رئیس انستیتو پاستور ایران درباره‌ تولید واکسن، گفت: از روزهای اول تمام شرکت‌ها و کشورهایی که ادعای تولید واکسن را دارند به طور جدی اولویت اول خود را تولید واکسن کرونا قرار دادند، ولی مسلم است که نمی‌توان با جدیت درباره‌ اینکه این واکسن تولید می‌شود یا خیر، اگر تولید شود چقدر کارایی دارد و چه زمانی در دسترس ما قرار گیرد، صحبت کرد.

 

تولید واکسن کرونا

آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا

وی درباره‌ وضعیت تحقیقات تولید واکسن کرونا در کشور اظهار کرد: در حوزه‌ تولید واکسن در دنیا مجموعه‌های مختلف شروع به تحقیقات کردند و تولید واکسن سه فاز مختلف دارد؛ فاز آزمایشگاهی، فاز مطالعات حیوانی و فاز مطالعات انسانی است که در کشور ما مجموعه‌های مختلف سابقه‌ تولید واکسن را دارند و نفس تولید واکسن چیز عجیبی برای مجموعه نیست، ولی بحث تحریم‌ها سرعت آن را تحت الشعاع قرار می دهد. چندین مجموعه داخل کشور این کار را شروع کرده‌اند، فازهای آزمایشگاهی را بعضا با موفقیت طی کرده‌اند و یکی دوتا از مجموعه‌ها به فاز مطالعات حیوانی رسیده‌اند و مراحل آخر آن را طی می‌کنند.

وی افزود: فاز بعدی فاز مطالعات انسانی است که خودش فاز یک و دو و سه دارد و باید توجه داشت که عبور از  فاز آزمایشگاهی به حیوانی و از فاز حیوانی به انسانی باعث کاهش شانس موفقیت نیز می‌شود و این تصور غلط است که رسیدن به فاز انسانی داشتن واکسن را دست یافتنی می‌کند.

.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.