2024/04/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت
هشدارمدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه شهید بهشتی: ممکن است آلودگی به کروناو آنفلوآنزا همزمان اتفاق بیفتد

هشدارمدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه شهید بهشتی: ممکن است آلودگی به کروناو آنفلوآنزا همزمان اتفاق بیفتد

یک پزشک هشدار داده که ممکن است آلودگی به کرونا و انفولانزا هم زمان اتفاق بیاید و نسبت به این موضوع هشدار داده است

جامعه پویا - مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص تقارن همه گیری کرونا با شیوع ویروس آنفلوآنزای فصلی با توجه به نزدیک شدن به فصل پاییز هشدار داد و از مردم خواهش کرد بیش از پیش رعایت نکات بهداشتی را مدنظر قرار دهند.

دکتر شروین شکوهی ضمن هشدار در خصوص فرارسیدن فصل پاییز و تقارن دو اپیدمی ویروسی کووید-۱۹ (COVID-۱۹) و آنفلوآنزا اظهارکرد: اگر فردی دچار علائم مشترک این دو بیماری شد، حتما باید با مراکز بهداشتی و درمانی ارتباط برقرار و در صورت نیاز به موقع درمان مناسب را دریافت کند تا زنجیره انتقال این دو ویروس کمرنگ شود.

وی ادامه داد: راه انتقال ویروس کووید-۱۹ و آنفلوآنزا تقریبا مشابه است و در ابتدا علائم مشترک بسیاری دارند و ممکن است در صورت پیشرفت بیماری، علائم کمی با هم فرق داشته باشند همچنین این دو ویروس با درصد اندکی تفاوت، کشنده هستند.

 

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به تفاوت درمان بیماری کووید ۱۹ با آنفلوآنزا گفت: برگزاری آزمون‌های جامع و کنکور، برگزاری مراسم محرم و پیش رو بودن فصل اپیدمی آنفلوآنزا، وضعیت پاییز امسال را نگران کننده‌تر کرده است و کادر بهداشتی و درمانی بیش از پیش دست به گریبان مبارزه با این دو بیماری خواهند بود. همچنین شاهد آغاز موج دوم بعد از گذشت بیش از یک ماه از بازگشایی‌ها در اردیبهشت ماه بودیم که نشان می‌دهد با توجه به برگزاری مراسم و تجمعات اخیر برای حداقل یک ماه آینده باید هوشیار باشیم.

 

 

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه در ادامه تصریح کرد: حجم کار در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی بسیار بالاست. از هموطنان خواهش می‌کنم در منزل بمانند و فقط در مواقع ضروری با رعایت تمام نکات بهداشتی از منزل خارج شوند همچنین در زمان خروج تا حد امکان از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند، حتما ماسک بزنند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند، به مراکز شلوغ نروند و مرتب دست‌های خود را بشویند.

 

 

وی خطر ابتلا به ویروس کووید-۱۹ را در کمین تمام افراد، حتی کسانی که تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند و ابتلای آنها ثابت شده است خواند و گفت: تمام مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را کامل رعایت کنند چراکه ممکن است آلودگی به ویروس کووید-۱۹ و آنفلوآنزا همزمان اتفاق بیفتد.

فلوشیپ بیماری‌های عفونی در بیماران پیوندی اضافه کرد: پرسنل بهداشت و درمان ماه‌هاست بدون استراحت در حال خدمت رسانی هستند و بسیار خسته شده‌اند، از طرفی نرخ بالای مرگ و میر بیماری کرونا موجب خستگی مضاعف و در برخی موارد افسردگی پزشکان و پرستاران و کادر درمان می‌شود چراکه پرسنل کادر درمان با بهبودی بیماران انگیزه می‌گیرند و با از دست دادنشان غصه می‌خورند. تعدادی از پرسنل و پزشکان نیز به این بیماری مبتلا شده و حتی جان خود را از دست داده‌اند.

 

 

شکوهی در پایان مجدد بر لزوم رعایت بیش از پیش نکات حفاظتی و بهداشتی تاکید کرد و خطاب به هموطنان گفت: پرسنل برای خدمت رسانی در فصل پاییز نیاز به استراحت دارند. به همین علت باز هم خواهش می‌کنم تا حد امکان کارهایتان را از منزل انجام دهید.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.