2024/04/16
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۸ فروردين
میسوفونیا چیست و چطور درمان می‌شود

میسوفونیا چیست و چطور درمان می‌شود

میسوفونیا یک نوع اختلال روانی است که در سال 2000 کشف شده‌است . واکنش به صدا مهمترین عارضه این بیماری است و عوارض بسیار تلخی برای فرد مبتلا دارد. همه چیز درباره میسوفنیا را اینجا بخوانید

جامعه پویا -میسوفونیا یک اختلال روانی است که فرد نسبت به صداهای مختلفی که افراد تولید می کنند حساسیت  و واکنش دارد. 

یسوفونیا یا صدابیزاری می‌تواند فرد را تا سرحد واکنش های خشن پیش ببرد.  
این بیماری به معنای انزجار و نفرت فراوان از صداهای خاص به ویژه صدای دهان و بینی دیگران است. صدای جویدن با دهان باز، ملچ و مولوچ کردن، هورت کشیدن و مانند اینها حالات روانی شدیدی را در فرد به وجود می آورند.

 

ابتلایان به صدابیزاری معمولاً با شنیدن صداهایی مانند جویدن آدامس، تخمه شکستن ،صاف کردن گلو، هورت کشیدن، سرفه یا فین فین کردن مداوم، تایپ کردن، یا صدای تق تق مداوم دچار عصبانیت شده و میل شدیدی به ترک محیط پیدا می‌کنند. محرک‌های دیداری مثلاً تکان‌های مداوم پا یا دست دیگران در اثر بی قراری، دیدن فرد در حال جویدن آدامس یا جویدن ناخن هم می‌توانند عامل تحریک عصبی این افراد شوند. هر فرد به دستهٔ خاصی از محرک‌ها حساسیت نشان می‌دهد و میزان حساسیت فرد به هر کدام از محرک‌ها متفاوت است.

 

میسوفونیا چیست

این احساسات منفی می‌تواند از متوسط تا زیاد باشد و حتی به اضطراب یا عصبانیت تمام عیار تبدیل شود. همچنین احساس نیاز به ترک سریع مکان هم معمول است. فرد در مواجهه با محرک‌ها ممکن است دچار آشفتگی، حالت تدافعی یا تهاجمی شود. فرد ممکن است با تقلید و شکلک درآوردن، دور کردن خود از محرک یا نشان دادن خشم و عصبانیت به شخص ایجاد‌کنندهٔ محرک واکنش نشان دهد.

 

بعضی افراد مبتلا به صدابیزاری تلاش می‌کنند تماسشان را با محل یا افراد و موقعیت‌هایی که آن‌ها را در معرض محرک‌ها قرار می‌دهند محدود کنند. متأسفانه این امر همیشه ممکن نیست. در بیشتر موارد نزدیکترین افراد به فرد مبتلا، ایجادکنندهٔ بدترین محرک‌ها (که در صدر آن‌ها صداهای ایجاد شده از دهان قرار دارد) هستند.

 

صدابیداری یا میسوفونیا چیست
انزوا عارضه میسوفونیا


فرد مبتلا به صدابیزاری ممکن است روابط اجتماعی خود را محدود کند، تا جایی که روابط شخصی‌اش دچار مشکل یا حتی قطع شود. وجود محرک‌ها در محیط کار می‌تواند باعث شود فرد مبتلا ساعات کاری خود را کاهش دهد یا منجر به ترک شغل شود. افراد مبتلا ممکن است از واکنش‌های خود احساس گناه کنند، خودداری فرد از بیان مشکل برای خانواده و دوستان ممکن است آن‌ها را دچار سردرگمی کند زیرا این افراد نمی‌توانند بفهمند چرا فرد این احساسات منفی را نشان می‌دهد زیرا از نظر آن‌ها دلیلی برای چنین واکنش‌های قوی‌ای در این موارد وجود ندارد.

مکالمهٔ مداوم و باز افراد مبتلا با افراد خانواده می‌تواند باعث کاهش تنش شود.هر فرد به دسته خاصی از این محرک‌ها حساسیت نشان می دهد و نسبت میزان حساسیت فرد به هر کدام از محرک‌ها متفاوت است . 

 


دلیل ابتلا به میسوفونیا چیست


اختلال این سندرم می‌تواند ژنتیکی باشد و علت آن ، اختلال در عملکرد قشر سینگولیت و انسیولار مغزی است. این بیماری معمولاً قبل از بلوغ جنسی ، بین سنین ۹ تا ۱۳ سال اتفاق می افتد و بروز آن در دختران بیشتر از پسران است.
دلیل ابتلا ناشناخته است و هنوز قطعا مشخص نیست مشکل از کجاست. اما به طور کلی مشکلات عصبی، روانشناسی و ژنتیک در آن نقش بازی می کن. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که میسوفونیا ژنتیکی است و بیشتر به صداهای دهانی مربوط می‌شود.این اختلال بیشتر به جهت وجود وسواس ذهنی مربوط و درمان اول همان وسواس است.

این اصطلاح در سال ۲۰۰۰ و در تمایز با اختلال هراس از صدا (فنوفوبیک) و برای کسانی به کار رفت که اعصاب‌شان با صدا تحریک می‌شد پیشنهاد شد. محققان معتقدند که نفرت از صدا، به خود صداها مربوط نمی‌شود. بلکه می‌تواند ناشی از خاطرات ناخوشایندی باشد که در کودکی برای فرد اتفاق افتاده است.
مثلا ممکن است کودکی از صدای آدامس جویدن مادرش رنج ببرد و به همین‌خاطر، در بزرگسالی از صدای آدامس جویدن بیزار شده و نسبت به آن واکنش نشان دهد. به هر حال، میسوفونیا می‌تواند زندگی شخصی و اجتماعی را برای فرد دشوار کند و منتج به از دست دادن موقعیت‌های اجتماعی مطلوب شود. از این‌رو، برخی پزشکان معتقدند که رفتار درمانی و شناخت درمانی می‌تواند تا حد زیادی از حساسیت زیاد نسبت به صداهای نامطلوب بکاهد.

 

میسوفونیا
درمان میسوفونیا


پزشکان در آمریکا و سراسر دنیا در حال کار بر روی درمان این بیماری هستند. آنها در حال تلاش هستند تا درمانهایی مانند عدم تمرکز بر صدای منزجر کننده مانند گوش دادن به صدای دیگر و درمانهای شناختی را امتحان کنند.
تا به حال درمانهای پیشنهادی برای این بیماری موفق بوده اند! اما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. بررسی علل روانی این بیماری می تواند دریچه ای برای درمان قطعی بیماری میسوفونیا باشد. 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.