2024/04/15
۱۴۰۳ دوشنبه ۲۷ فروردين
درمان سریع و خانگی تبخال چیست

درمان سریع و خانگی تبخال چیست

تبخال نوعی بیماری ویروسی است که وقتی ویروس وارد بدن می‌شود دیگر از بین نمی‌رود و گاهی بروز می‌کند. همه چیز درباره تبخال و درمان خانگی آن را اینجا بخوانید

جامعه پویا -تبخال یک زخم است که به دلیل وجود یک ویروس در بدن بروز می کند. این زخم به دلیل وجود ویروسی به نام هرپس سیمپلکس که وقتی وارد بدن می‌شود دیگر از بین می‌رود و  موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه‌تاول‌های ریز نمایان می‌شود.

ویروس هرپس سیمپلکس عامل بیماری تب‌خال در صورت، آلات تناسلی هر دو جنس، مغز، چشم و گاهی حتی فلج بل نیز می‌گردد. برای تب‌خال هنوز درمان قطعی وجود ندارد و اگر ویروس وارد بدن شود تا پایان عمر همراه شخص خواهد ماند و در هنگام ضعف دفاعی بدن بروز می‌نماید.

 

اگرچه در برخی بیماران و پس از چندین سال عود بیماری، به ناگهان تظاهر مجدد تب‌خال از بین می‌رود اما هم‌چنان ناقل ویروس به دیگران خواهند بود. برای تب خال هنوز درمان قطعی وجود ندارد و اگر ویروس وارد بدن شود تا پایان عمر همراه شخص خواهد ماند و در هنگام ضعف دفاعی بدن بروز می نماید. اگرچه در برخی بیماران و پس از چندین سال عود بیماری، به ناگهان تظاهر مجدد تبخال از بین می رود اما همچنان ناقل ویروس به دیگران خواهند بود.

 

درمان تبخال
عفونت منجر به تب خال تناسلی در دهان و تب خال تناسلی در ناحیه تناسلی می شود، و ممکن است از طریق تماس دهانی یا جنسی ایجاد شود.ویروس حتی زمانی که زخم و نشانه ها دیده نمی شوند، می تواند منتقل شود.

شیوع بیماری تب خال با تب، زخم دهانی و بزرگ شدن غدد لنفاوی مشخص می شود.اولین قسمت شیوع تب خال نیز ممکن است با تب همراه باشد.پس از شیوع بیماری، این ویروس تمایل دارد به سیستم عصبی برگردد و می تواند دوباره به خاطر محرک ها مانند استرس، بیماری، مواد غذایی خاص، تغییرات هورمونی، جراحی و سیستم ایمنی در خطر افتاده فعال شود.

انواع تب خال


تبخال دو نوع است. ویروس تبخال نوع اول معمولاً از طریق تماس با بزاق آلوده منتقل می شود (برای مثال از طریق بوسیدن، خوردن از یک ظروف و یا به اشتراک گذاری موارد شخصی). مرتبط با عفونت دهان، لب و صورت است.

ویروس تبخال نوع دوم، از طریق تماس جنسی منتقل می شود و با زخم یا زخم تناسلی مرتبط است.
درمان تبخال
تبخال نوع اول را می‌توان به راحتی در خانه درمان کرد. اگر تبخال بزرگ باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اما اگر تبخال کوچک است با درمان خانگی می‌توانید به راحتی آن را برطرف کنید. 

 

درمان تبخال

استفاده از یخ یکی از بهترین و سریع‌ترین راههای ، یخ ویروس را در حالت فریز شده قرار داده و به شدت ضعیف می کند. درد ناشی از تبخال را بسیار کاهش می‌دهد و تاول‌های روی آن را خشک می کند. سرمای ناگهانی و شدید منجر به کوچک شدن تبخال می‌شود. 
دومین ماده خانگی که می‌توانید از آن برای از بین بردن تبخال استفاده کنید سرکه سیب است. سرکه یک ضد عفونی کننده بسیار قوی‌است. ویروس را به سرعت خشک می‌کند به همین دلیل با تمیز کردن محل زخم با ویروس تبخال می‌توانید آن را خشک کرده و به بهبود آن سرعت بدهید. 

 


به هیچ وجه روی تبخال را دست نزنید و آن را نکنید اینکار باعث می‌شود ویروس در قسمت‌های دیگر پخش شده و زخم‌ها گسترش یابد. 
بادرنجویه یکی دیگر از راههای درمان تبخال در خانه است. بادرنجویه برای کاهش شدت شیوع تب خال مفید است به علاوه، اثرات ضد ویروسی و ضد باکتری دارد.

بادرنجویه همچنین شامل یک ترکیب با نام اوگنول است که به عنوان مسکن کاهنده طبیعی کار می کند.

 

 

چند بار در روز به مدت چند روز چای بادرنجویه بنوشید تا این که علائم فروکش کند.
برای سه یا چهار بار در روز، کیسه های چای بادرنجویه و یا روغنش را روی منطقه بمالید.
هم چنین می توانید این ناحیه را با چای بادرنجویه بشویید.
به همین ترتیب، کمی عصاره بادرنجویه روی منطقه آسیب دیده بمالید و بگذارید تا خشک شود ؛ این کار را چند بار در روز انجام دهید.
آلووئه ورا هم در درمان تبخال بسیار مهم است ، می توانید از ژل آلووئه ورا برای درمان تبخال استفاده کنید. اگر دچار تبخال تناسلی هستید این ژل می‌تواند بسیار مفید باشد. 

 


تب خال تناسلی


اگر دچار تبخال تناسلی هستید حتما باید به پزشکی مراجعه کنید. پوست نازک قسمت تناسلی بدن تاب مقابله با تبخال را ندارد و شیوع این زخم در قسمت تناسلی شما با شدت مواجه خواهد شد. همچنین تبخال تناسلی می‌تواند تا قسمت‌های داخلی بدن شما پیشروی کند. این موضوع مخصوصا در زنان بسیار خطرناک است و رحم آنها را درگیر خواهد کرد. تبخال تناسلی در صورتی که درمان نشود می تواند تبدیل به سرطان رحم نیز شود. 
بنابراین تبخال تناسلی را به هیچ وجه نباید سهل گرفت. 

تبخال تناسلی چیست


چه زمانی برای تبخال پیش پزشک برویم 


برای درمان تبخال نوع یک یا تبخالی که اطراف لب بروز می‌کند در صورتی که تبخال بزرگ بود یا ظرف 10 روز خوب نشد حتما به پزشکی مراجعه کنید. اگر تبخال با تب همراه بود هم حتما باید به پزشک مراجعه کنید. 
تبخال‌های تناسلی مخصوصا در زنان نیز بسیار مهم است و حتما باید تحت نظر پزشک درمان شود. 
اگر زیاد تبخال می‌زنید حتما سیستم ایمنی بدن خود را چک کنید. محافظت از سیستم ایمنی بدن یکی از بهترین راهها برای جلوگیری از انواع بیماری است. 
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.