2024/05/27
۱۴۰۳ دوشنبه ۷ خرداد
چرا مرگ ناشی از کرونا و تعداد مبتلایان زیاد شده است

چرا مرگ ناشی از کرونا و تعداد مبتلایان زیاد شده است

بالا رفتن میزان مرگ ناشی از کرونا و همچنین بالا رفتن آمار مبتلایان مردم و کادر درمان را در فشار قرار داده است.رییس ستاد مبارزه با کرونا دلیل بالا رفتن آمار را توضیح داد. بخوانید

جامعه پویاخیز دوباره کرونا و کشتار بی رحمانه این بیماری و بالا رفتن امار فوتی ها و تعداد بالای ابتلا اضطراب شدیدی را بین مردم به وجود اوردهاست.

 

رییس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا درباره چرایی آمار بالای مرگ و میر کرونا و خیز دوباره آن توضیحاتی داده است.

 

رییس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ضمن تشریح علل افزایش آمار ابتلا و درگیری کادر درمان در خیز دوم شیوع بیماری کووید 19، خواستار  تسریع و تسهیل روند صدور مجوزهای جدید جهت تزریق نیروهای تازه نفس در مجموعه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شد.

 

 

چرا ویروس کرونا کشنده تر شد

بیشتر بخوانید: ناشنوایی؛ عارضه جدید کرونا

کادر درمان خسته است 

دکتر علیرضا زالی در در رابطه با افزایش آمار ابتلا و فوت ناشی از آن در کادر درمان طی خیز دوم شیوع کرونا، ضن تشریح مهمترین علل این مساله، اظهار کرد: طبیعتا شدت بیماری تغییر کرده، یعنی بررسی الگوی مراجعین در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان تهران نشان می‌دهد که بیماران در وضعیت وخیم‌تری مراجعه می‌کنند و زمانیکه بیمار با این وضعیت مراجعه می کند، کادر درمانی که در مواجهه و تماس با بیماران هستند نیز با سویه‌های قوی‌تر بیماری روبرو می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید: شرایط قرنطینه مبتلایان بی علامت کرونا

وی خستگی مستمر کادر درمان و فرسودگی ناشی از فرسایشی بودن بیماری را علت دوم این مساله عنوان کرد و گفت: خستگی و کلافگی ناشی از استفاده ابزار حفاظتی، لباس‌های یکسره، گان‌ و ماسک و غیره شرایط سختی را برای کادر درمان بخصوص در گرمای فصل تابستان ایجاد کرده، محدودیت‌های ناشی از پوشش این لباس‌ها و وسایل حفاظتی باعث می شود که فرد حتی در انجام کارهای روزمره دچار مشکل شود، به نظر می رسد این مساله باعث شده که همکاران خوب ما در حوزه‌های مختلف پزشکی، پرستاری و خدماتی به علت خستگی ناشی از این گرفتاری‌ها متاسفانه نتوانند از این ابزار حفاظتی به درستی و با کفایت لازم استفاده کنند و همین مساله آنها را آسیب‌پذیرتر کرده است.

 

 

ویروس کرونا در ریه

دکتر زالی در ادامه با بیان اینکه همچنین مزمن شدن بیماری و فرایند خستگی منجر به کاهش سطح ایمنی افراد شده است، گفت: ایمنی گروه‌های پزشکی فعال در خطوط مقدم، آسیب پذیرتر شده و طبیعتا هر چه این زمان طولانی تر شود، خستگی و فرسودگی ناشی از آن سطح ایمنی افراد را دستخوش تغییر می کند.

 

رییس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به سایر دلایل این مساله، گفت: در اسفند و فروردین نحوه ارایش بیماران در بخش‌های بستری به گونه ای بود که همه بخش‌ها کرونایی بودند ولی الان به دلیل اینکه بیمارستان‌ها میزبان سایر بیماران غیرکرونایی هستند، همین مساله موجب شده که در سطوح بخش‌ها اختلاط اتفاق افتاده و این انتزاج بیماران کرونایی و غیرکرونایی موجب شده افراد فعال در بخش‌های غیرکرونایی که طبیعتا از سیستم‌های حفاظتی کمتری برخوردارند، آسیب پذیرتر شوند.

 

 

جهش در ویروس کرونا 

دکتر زالی با اشاره به دلیل پنجم این مساله، گفت: نکته بعدی اگرچه ثابت نشده ولی نتایج برخی مقالات نشان‌دهنده این است که یک شبه جهش در ساختار ویروس اتفاق افتاده و پیش بینی می‌شود بر اساس این شبه جهش ساختاری، میزان انتقال و سرایت پذیری بیماری کووید 19  تا 8  برابر افزایش پیدا کند که این مساله طبیعتا هم برای مردم و هم برای پرسنل پزشکی نگرانی‌هایی ایجاد کرده است. با این حال فکر می‌کنم مهمترین علت، پارامتر خستگی پرسنل و تغییر در سیستم ایمنی کادر درمان به خاطر خستگی مزمن است.

 

 رییس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در خاتمه با اشاره به راهکاری برای جبران این مساله، اظهار کرد: اولا باید به صورت کاملا غیربوروکراتیک، سریع و بلادرنگ ضمن صدور مجوزهای جدید، امکان تزریق نیروهای تازه نفس در مجموعه بیمارستان‌ها فراهم شود، چراکه طبیعتا نیروهای فعلی مکفی نبوده و برای ادامه مسیر خسته هستند،  همچنین بخشی از کادر درمان به خاطر ابتلا به کرونا از گردونه ارایه خدمات خارج شده‌اند که باید با تسریع و تسهیل روند صدور مجوزجذب نیروهای جدید، نسبت به ریکاوری و بازیابی کادر درمان در بیمارستان‌ها و مراکز درمان اقدام کنیم.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.